• koszulki, bluzy, kubki, swag
  • Darmowa wysyłka od 120 zł
  • Rozmiary do 5xl
  • znajdź nas na:
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Retro gaming

Koszulki retro gamingowe dla dinozaurów z 8-bitowej epoki, noszone są również przez graczy, którzy urodzili się już w erze, 32 i 64-bitowych procesorów. A jeśli te klimaty są Ci zupełnie obce, na pewno masz w swoim otoczeniu ludzi, którzy docenią taki prezent na urodziny lub inną okazję.

Oprócz koszulek, świetne gadżety dla graczy stanowią oczywiście podkładki pod mysz. Reprezentowanie swojej pasji umożliwią również bluzy, kubki i czapki z nadrukiem z nawiązujące do konkretnej platformy sprzętowej lub gry.

W zamierzchłych czasach, przed erą Playstation, Xboxa, Maców, pecetów i smartfonów, królowały komputery Atari, Commodore, Amiga oraz Spectrum. Któż z nas nie zarwał nocki, czy sesji egzaminacyjnej z powodu przejścia kolejnego levelu, niech pierwszy rzuci kamieniem. Ciekawym marką na tle wymienionych jest Nintendo, które, mimo wielu zawirowań, nie tylko przetrwało zamiecie dziejowe, ale aktualnie ma całkiem dobrą passę.

Jeśli kojarzysz hasła "Atarowca wal z gumowca", "Pokochałem me Atari, było z drewna i ze stali", "Commodore hydro szczur - dwa klawisze osiem dziur", to jesteś we właściwym sklepie. Poezja rodzimych wieszczy zaangażowanych w wojny sprzętowe przybierała również bardziej rozbudowane formy:

Amigowiec zatroskany
Zatarł stację, przegrzał RAMy
Komunikat go ostudził:
Nie odpalisz na tym sprzęcie!
Amigowcze, nie rżnij głupa!
Doom nie chodzi - no i dupa.

Po upływie kilkudziesięciu lat konflikty między fanboyami Atarynki i Commodore, Amigi i pecetów przestały mieć jakiekolwiek znaczenie, poza czysto sentymentalnym. Sam mechanizm walk międzyklanowych przeniósł się na kolejne pokolenia graczy, które godzinami może udowadniać wyższość Playstation nad Xboxem i na odwrót. Widocznie taka kolej rzeczy. :)

W słusznie minionych czasach gry zdobywało się poprzez kopiowanie ich od znajomych lub na giełdach komputerowych. Gadżety z gier były wyłącznie na mitycznym "zachodzie" i "u cioci z Ameryki". Na szczęście obecnie kupienie koszulki z motywem z ulubionej gry nie stanowi już problemu. Półki w sklepach uginają się od towarów związanych z grami, ponieważ elektroniczna rozrywka stanowi już element kultury masowej.

W erze przed-internetowej dla polskich graczy nieodłącznym elementem tamtych czasów były czasopisma takie jak (baczność!) Top Secret (spocznij!), Secret Service, Gambler, Reset, Świat Gier Komputerowych, Bajtek i wiele innych. Polowanie po kioskach i sakramentalne pytanie "już jest?!" stanowiły nieodłączny element życia ówczesnych graczy. Fanboye poszczególnych tytułów obrzucali się błotem równie sprawnie, jak wymienieni wcześniej adwersarze sprzętowi.

W latach '80-tych i na początku '90-tych, gdy gry komputerowe wgrywało się z kaset magnetofonowych, dyskietki stanowiły luksus, a dyski twarde utopijną bajkę, już samo uruchomienie gry było procesem wymagającym cierpliwości, czasu i odpowiednich warunków ("Cicho, bo się nie wgra"). Kolejne pokolenie, wychowane już na pecetach, może przyjąć ze zdziwieniem, że na przykład do uruchomienia gry z magnetofonu Commodore czasami niezbędny był... śrubokręt.

Mimo ogromnych ograniczeń sprzętowych, komputery retro nawet współcześnie wciąż są wykorzystywane do tworzenia gier, grafiki i muzyki. Pixel art ma się świetnie dzięki uzdolnionym ludziom, którzy potrafią wycisnąć ostatni kilobajt z maszyn stworzonych ponad 40 lat temu. Najlepszym miejscem w Polsce do obejrzenia i usłyszenia tych cudów, jest doroczna impreza Pixel Heaven, tworzona pod egidą magazynu Pixelna której regularnie wystawiamy nasze stoisko, roniąc nostalgiczną łezkę.

Pamiętaj: nosząc koszulki z gier retro dostajesz +105 do XP do fajności!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl